HJÄLPTJÄNSTER

MENY

LYSSNA

Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun

452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12:00-13:00

Barn- och utbildning

Förvaltningskontoret
Klockaregatan 2

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12.00-13:0

Grundskolan exp 0526‑192 34
grundskolan.expeditionen@stromstad.se

Gymnasiet exp 0526‑195 00
gymnasiet@stromstad.se

Förskola, fritidshem 0526‑193 99
forskolafritidshem@stromstad.se

Kulturskolan 0526‑192 94
kulturskolan@stromstad.se

Vuxenutbildningen 0526‑195 00
vuxenutbildningen@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen.






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna *
Multiple selection








Veckobrev Rossö skola klass 2-3

Veckobrev vecka 43

Måndag:

Vi har idrott. Ta med ombyte, skor, handduk, schampo och tvål.

Vi jobbar vidare med faktatexter på NO.

Tisdag:

FN- dagen. Vi jobbar med olika samarbetsövningar i våra faddergrupper.

Onsdag:

Åk 3 har handbollsturnering i Strömstad. Vi åker med skolbussen kl 8:03. Vi åker hem med bussen kl 14:20 och slutar ca kl 14:45, när vi är tillbaka på Rossö skola. Eleverna har fått med sig en lapp med mer information om detta.

Åk 2 har lektioner enligt schema tillsammans med Matilda. Eleverna slutar kl 12:45.

Torsdag:

Läxor. Ta med svenska- och matematikläxa till skolan.

Vi har halloweenpyssel på sista lektionen.

Fredag:

Åk 3 åker till Skee för SO, musik och slöjd. Dagen börjar med bildlektion på Rossö.

Åk 2 jobbar med matematik och vi samarbetar med förskolan på vår sista lektion.

 

Jag önskar en trevlig helg och en trevlig kommande vecka!

Med vänlig hälsning

Amanda

Prenumeration

Arkivet för VECKObrev

Kontaktinformation

Besöksadress
Södra Rossövägen 4
Rossö

Kartalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Personalrum
Telefon 0526-221 13

Rektor
Reimer Johansson
Telefon 0526-194 02
reimer.johansson@stromstad.se

Biträdande rektorer
Anna Säreborn Haugstöl
Telefon 0526-194 12
anna.sareborn.haugstol
@stromstad.se

Michael Johansson
Telefon 0526-190 87
michael.johansson@stromstad.se

Expedition
Norra Linnégatan 4
grundskolan@stromstad.se

Administratör
Jeanette Hasselblom
Telefon 0526-192 34
jeanette.hasselblom@stromstad.se

Hittar du vad du letar efter?

Tipsa EN VÄN

My Page

SENAST UPPDATERAD: 2017-10-20, Amanda Nilsson

SIDANSVARIG: Reimer Johansson