HJÄLPTJÄNSTER

MENY

LYSSNA

Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun

452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12:00-13:00

Barn- och utbildning

Förvaltningskontoret
Klockaregatan 2

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12.00-13:0

Grundskolan exp 0526‑192 34
grundskolan.expeditionen@stromstad.se

Gymnasiet exp 0526‑195 00
gymnasiet@stromstad.se

Förskola, fritidshem 0526‑193 99
forskolafritidshem@stromstad.se

Kulturskolan 0526‑192 94
kulturskolan@stromstad.se

Vuxenutbildningen 0526‑195 00
vuxenutbildningen@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna *
Multiple selection








Veckobrev Rossö skola klass 4-5

Veckobrev vecka 3

 

Måndag:

Enl. schema.

Tisdag:

Idrott: Åk 4 har första lektionen. Åk 5 har andra lektionen.

Onsdag:

Enl. schema.

Torsdag:

Enl. schema.

Fredag:

Enl. schema.

Övrig information:

Om inte annat sägs, så gäller informationen både åk 4 och åk 5.

 

Matte: Eleverna har fått nya böcker, både läroböcker och läxböcker.

Läxa till torsdag 18/1. Läxa nr 1.

Eleverna behöver fortfarande träna på multiplikationstabellerna.

 

Svenska: Vi jobbar med stavning. Alla elever har fått ett ”stavningshäfte”.

Denna vecka på fredag är det diktamen på ”E och Ä-ord”.

 

Engelska: Åk 4. Vi har glostest text 14 på torsdag.

Åk 5. Vi har glostest text 15 på torsdag.

 

No: Under veckorna 2-4 jobbar vi med Energikällor. Vi gör ett grupparbete som redovisas vecka 4.

 

So: Vi jobbar med demokrati.

 

Hälsningar

Anette och Dan

Prenumeration

Arkivet för VECKObrev

Kontaktinformation

Besöksadress
Södra Rossövägen 4
Rossö

Kartalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Personalrum
Telefon 0526-221 13

Tillförordnad rektor
Michael Johansson
Telefon 0526-190 87
michael.johansson@stromstad.se

Expedition
Norra Linnégatan 4
grundskolan@stromstad.se

Administratör
Jeanette Hasselblom
Telefon 0526-192 34
jeanette.hasselblom@stromstad.se

Hittar du vad du letar efter?

Tipsa EN VÄN

My Page

SENAST UPPDATERAD: 2018-01-12, Amanda Nilsson

SIDANSVARIG: Reimer Johansson