HJÄLPTJÄNSTER

MENY

LYSSNA

Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun

452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12:00-13:00

Barn- och utbildning

Förvaltningskontoret
Klockaregatan 2

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12.00-13:0

Grundskolan exp 0526‑192 34
grundskolan.expeditionen@stromstad.se

Gymnasiet exp 0526‑195 00
gymnasiet@stromstad.se

Förskola, fritidshem 0526‑193 99
forskolafritidshem@stromstad.se

Kulturskolan 0526‑192 94
kulturskolan@stromstad.se

Vuxenutbildningen 0526‑195 03
vuxenutbildningen@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen.






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna *
Multiple selection








Veckobrev Rossö skola klass 5-6

Vecka 8-9

Vecka 8

Sportlov.

Ett sportlovsprogram finns att finna på:

www.stromstad.se/sportlovlänk till annan webbplats

 

Vecka 9

Den här veckan ha vi pingisvecka. Vi spelar på idrotten och på rasterna. För de som vill gör vi en turnering.

Måndag:

Bad, vi åker buss in kl 12.00.

Tisdag:

Pingis på idrotten.

Onsdag:

Slöjd och musik på Strömstierna.

Torsdag:

Ingen läxa. Pingis på idrotten.

Fredag:

Klassfest kl 18:30- 20:30.

 

SO Vi arbetar med hur vanligt folk hade det på 1600-talet.

NO Vi arbetar med kemi.

SV Vi arbetar med läsförståelse.

MA Vi tränar på multiplikationstabellerna, denna vecka är det fokus på 9:ans tabell.

 

Trevlig helg önskar Anette

Prenumeration

Arkivet för VECKObrev

Kontaktinformation

Besöksadress
Södra Rossövägen 4
Rossö

Kartalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Personalrum
Telefon 0526-221 13

Rektor
Reimer Johansson
Telefon 0526-194 02
reimer.johansson@stromstad.se

Biträdande rektor
Jessica Salqvist
Telefon 0526‑190 87
jessica.salqvist@stromstad.se

Expedition
Norra Linnégatan 4
grundskolan@stromstad.se

Administratör
Jeanette Hasselblom
Telefon 0526-192 34
jeanette.hasselblom@stromstad.se

Hittar du vad du letar efter?

Tipsa EN VÄN

My Page

SENAST UPPDATERAD: 2017-02-17, Amanda Nilsson

SIDANSVARIG: Reimer Johansson