HJÄLPTJÄNSTER

MENY

LYSSNA

Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun

452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12:00-13:00

Barn- och utbildning

Förvaltningskontoret
Klockaregatan 2

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12.00-13:0

Grundskolan exp 0526‑192 34
grundskolan.expeditionen@stromstad.se

Gymnasiet exp 0526‑195 00
gymnasiet@stromstad.se

Förskola, fritidshem 0526‑193 99
forskolafritidshem@stromstad.se

Kulturskolan 0526‑192 94
kulturskolan@stromstad.se

Vuxenutbildningen 0526‑195 00
vuxenutbildningen@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna *
Multiple selection








Veckobrev Rossö skola klass 6

Veckobrev vecka 3

Måndag:

Hemkunskap på Strömstierna, eleverna tar morgonbussen. Lunch på Rossö därefter lektioner som vanligt.

Tisdag:

Idrott första lektionen, vi spelar pingis.

Onsdag:

Eleverna åker till Dan sista lektionen för att titta på energikällor.

Torsdag:

Engelskaläxa. Läxan är glosor och diktamen, de fem första meningarna på stycket om Jimmy och George.

Fredag:

Enligt schema. Läxa att kunna stava 12 ord e eller ä, se stencil.

Övrig information:

Vi planerar att ha ett föräldramöte torsdag 25 januari kl 18:00-19:30.

Det här händer i de olika ämnena under veckan:

Ma Vi arbetar med kapitlet om tal.

Eng Vi arbetar med do, does och did.

No Vi arbetar med energikällor. Eleverna håller på med grupparbete.

So Vi arbetar med kapitlet om demokrati.

Sv Vi arbetar med att skriva en roman.

 

Hälsningar

Anette

 

Prenumeration

Arkivet för VECKObrev

Kontaktinformation

Besöksadress
Södra Rossövägen 4
Rossö

Kartalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Personalrum
Telefon 0526-221 13

Tillförordnad rektor
Michael Johansson
Telefon 0526-190 87
michael.johansson@stromstad.se

Expedition
Norra Linnégatan 4
grundskolan@stromstad.se

Administratör
Jeanette Hasselblom
Telefon 0526-192 34
jeanette.hasselblom@stromstad.se

Hittar du vad du letar efter?

Tipsa EN VÄN

My Page

SENAST UPPDATERAD: 2018-01-12, Amanda Nilsson

SIDANSVARIG: Reimer Johansson