HJÄLPTJÄNSTER

MENY

LYSSNA

Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun

452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12:00-13:00

Barn- och utbildning

Förvaltningskontoret
Klockaregatan 2

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12.00-13:0

Grundskolan exp 0526‑192 34
grundskolan.expeditionen@stromstad.se

Gymnasiet exp 0526‑195 00
gymnasiet@stromstad.se

Förskola, fritidshem 0526‑193 99
forskolafritidshem@stromstad.se

Kulturskolan 0526‑192 94
kulturskolan@stromstad.se

Vuxenutbildningen 0526‑195 03
vuxenutbildningen@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen.






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna *
Multiple selection








Veckobrev Rossö skola klass F-1

Vecka 17

Måndag:

Vi jobbar med H och listar h-ord.

Denna vecka tränar vi extra på ”tvillingar” ex 1+1, 2+2 osv.

Tisdag:

I tekniken bygger vi fordon med hjul tillsammans

med 5-6. Ta med något att bygga av, t.ex. makaronilåda,

petflaska och något till hjul som korkar eller lock till glasburkar.

Låt fantasin flöda.

Onsdag:

Förskoleklassen går till uteplatsen.

1:an skriver en berättelse.

Torsdag:

Vi gör hajar.

Förhör av läsläxan för 1:an.

Matteläxa

Fredag:

Musik och idrott.

Övrig information:

Vi har fått en ny elev i klassen. Hon heter Rean och bor på Rossö. Eleverna har varit väldigt omtänksamma och sett till att hon känt sig välkommen.

Vi har planterat frön som Randi hade med från Gambia och vi väntar och väntar men än så länge är det bara ogräs som växt. Otur!

 

Trevlig vecka

Monica och Marita

Prenumeration

Arkivet för VECKObrev

Kontaktinformation

Besöksadress
Södra Rossövägen 4
Rossö

Kartalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Personalrum
Telefon 0526-221 13

Rektor
Reimer Johansson
Telefon 0526-194 02
reimer.johansson@stromstad.se

Biträdande rektor
Jessica Salqvist
Telefon 0526‑190 87
jessica.salqvist@stromstad.se

Expedition
Norra Linnégatan 4
grundskolan@stromstad.se

Administratör
Jeanette Hasselblom
Telefon 0526-192 34
jeanette.hasselblom@stromstad.se

Hittar du vad du letar efter?

Tipsa EN VÄN

My Page

SENAST UPPDATERAD: 2017-04-21, Amanda Nilsson

SIDANSVARIG: Reimer Johansson