HJÄLPTJÄNSTER

MENY

LYSSNA

Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun

452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12:00-13:00

Barn- och utbildning

Förvaltningskontoret
Klockaregatan 2

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12.00-13:0

Grundskolan exp 0526‑192 34
grundskolan.expeditionen@stromstad.se

Gymnasiet exp 0526‑195 00
gymnasiet@stromstad.se

Förskola, fritidshem 0526‑193 99
forskolafritidshem@stromstad.se

Kulturskolan 0526‑192 94
kulturskolan@stromstad.se

Vuxenutbildningen 0526‑195 00
vuxenutbildningen@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen.






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna *
Multiple selection








Veckobrev Rossö skola klass F-1

Veckobrev vecka 47

Måndag:

I svenska jobbar vi med bokstaven Mm och pysslar till den.

Tisdag:

Micke-gympa för halva gruppen åt gången.

Onsdag:

Läsövningar för 1:an och Bornholm för Förskoleklass.

Torsdag:

I matte fortsätter F att jobba med subtraktion, 1:an jobbar med klockan.

Läsläxa och ny matteläxa för 1:an.

Fredag:

Idrott inomhus. Kom ihåg kläder, skor, handduk och tvål. Vi duschar alltid efter idrotten. Musik tillsammans med förskolan och klass 2-3.

Övrig information:

21/11 Läkarmottagning för klass 1 mellan kl 14:10- 15:30.

Förra veckan var det barnboksveckan. Eleverna fick välja en bok som jag läste för dem. Vi fortsätter med det denna vecka.

Vi kör igång med ett läsprojekt där eleverna ska få läsa eller lyssna på när någon läser för dem. Detta gör vi några veckor.

 

Trevlig vecka

Monica och Marita

Prenumeration

Arkivet för VECKObrev

Kontaktinformation

Besöksadress
Södra Rossövägen 4
Rossö

Kartalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Personalrum
Telefon 0526-221 13

Rektor
Reimer Johansson
Telefon 0526-194 02
reimer.johansson@stromstad.se

Biträdande rektor
Michael Johansson
Telefon 0526-190 87
michael.johansson@stromstad.se

Expedition
Norra Linnégatan 4
grundskolan@stromstad.se

Administratör
Jeanette Hasselblom
Telefon 0526-192 34
jeanette.hasselblom@stromstad.se

Hittar du vad du letar efter?

Tipsa EN VÄN

My Page

SENAST UPPDATERAD: 2017-11-17, Amanda Nilsson

SIDANSVARIG: Reimer Johansson