HJÄLPTJÄNSTER

MENY

LYSSNA

Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun

452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12:00-13:00

Barn- och utbildning

Förvaltningskontoret
Klockaregatan 2

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12.00-13:0

Grundskolan exp 0526‑192 34
grundskolan.expeditionen@stromstad.se

Gymnasiet exp 0526‑195 00
gymnasiet@stromstad.se

Förskola, fritidshem 0526‑193 99
forskolafritidshem@stromstad.se

Kulturskolan 0526‑192 94
kulturskolan@stromstad.se

Vuxenutbildningen 0526‑195 00
vuxenutbildningen@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna * (obligatorisk)








Vilka stöd finns det

Skolkurator och skolpsykolog

Skolkurator och skolpsykolog vänder sig till barn och ungdomar i åldrarna 7-19 år och deras familjer. Vi erbjuder samtal med barn/ungdomar, föräldrastöd och familjesamtal.

Vi ingår i elevhälsateamen i kommunens alla skolor.

Vi arbetar med frågor som rör barn och ungdomars psykosociala hälsa och utveckling. Vi samarbetar med

  • förskola
  • förskoleteamet
  • elevhälsa
  • familjecentral
  • BVC Barnavårdscentralen
  • BMM Barnmorskemottagningen
  • socialtjänst
  • BUP Barn- och ungdomspsykiatri

Kontakt med oss kan du ta själv genom att ringa, maila eller via till exempel personal på förskolan/skolan.

Vi har tystnadsplikt.

Familjecentralen - Öppen förskola

Familjecentralen är en samlingsplats för blivande föräldrar och familjer med barn i åldern 0 - 6 år. Här kan du göra dina barnmorskebesök (BMM) under graviditeten och fortsätta på BVC när barnet är fött.

Till Öppna Förskolan är alla barn välkomna tillsammans med någon vuxen. På Familjecentralen kan du prata och utbyta erfarenheter med andra föräldrar. Här kan du få råd och stöd av oss personal.

Familjecentralen erbjuder

  • Föräldrastöd enskilt och i grupp.
    Du är alltid välkommen med dina frågor, stora som små.
  • Föräldragrupper När du väntar barn.
  • Tematräffar kring ämnen som rör föräldrar och barn.

SSPF - Samarbete mellan
Socialtjänst, Skola, Polis och Fritid

Broschyr SSPF

Läs gärna vår broschyr!

Kontaktinformation

Resurscentrum
452 37 Strömstad
Telefon vx 0526-190 00

Besöksadress
Brunnsgatan 2

Skolkurator
Carina Carlsson
Skee skola
Telefon 0526-192 13
carina.carlsson@stromstad.se

Skolkurator
Agnetha Brenevik
Rossö och Mellegården
Telefon 0526-191 19
agnetha.brenevik@stromstad.se

Skolkurator
Marianne Wester
Strömstierna
Telefon 0526‑194 13
marianne.wester@stromstad.se

Skolkurator
Margareta Larsson
Bojar, Valemyr och Koster
Telefon 0526‑191 95
margareta.larsson@stromstad.se

Skolkurator
Anna-Lena Sandstedt
Odelsberg och Tjärnö
Telefon 0526‑191 96
anna‑lena.sandstedt@stromstad.se

Skolkurator
Marlen Johansson
Gymnasiet
Telefon 0526-192 50
marlen.johansson@stromstad.se

Skolpsykolog
Kathya Falconi
Telefon 0526-194 78
kathya.falconi@stromstad.se

Rubrik

Text

Hittar du vad du letar efter?

Tipsa EN VÄN

My Page

SENAST UPPDATERAD: 2019-10-04, Maria Alfredsson

SIDANSVARIG: Annika Wilhelmsson