HJÄLPTJÄNSTER

MENY

LYSSNA

Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun

452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12:00-13:00

Barn- och utbildning

Förvaltningskontoret
Klockaregatan 2

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12.00-13:0

Grundskolan exp 0526‑192 34
grundskolan.expeditionen@stromstad.se

Gymnasiet exp 0526‑195 00
gymnasiet@stromstad.se

Förskola, fritidshem 0526‑193 99
forskolafritidshem@stromstad.se

Kulturskolan 0526‑192 94
kulturskolan@stromstad.se

Vuxenutbildningen 0526‑195 00
vuxenutbildningen@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna * (obligatorisk)
Multiple selection








Föräldrastöd - barn/ungdomar 7‑19 år

  • Min 9-åring har svårt med kompisrelationerna, kan hon/han prata med någon?
  • Jag är orolig för min tonåring men hon/han vill inte prata med mig.
  • Vi är inte överens som föräldrar, vad gör vi?

Vid frågor som rör barn och ungdomar i skolåldern vänd dig till barn- och ungdomsteamet. Vi erbjuder individuella samtal med barn/ungdomar samt vuxna, föräldrastöd och familjesamtal.Vi har tystnadsplikt.

Kontakt med oss kan du ta själv genom att ringa, maila eller via till exempel personal på förskolan/skolan.

Kontaktinformation

Resurscentrum
452 37 Strömstad
Telefon vx 0526-190 00

Besöksadress
Brunnsgatan 2

Skolkurator
Carina Carlsson
Telefon 0526-192 13
carina.carlsson@stromstad.se

Skolkurator
Ann-Louise Ejderlind
Telefon 0526-192 50
ann‑louise.ejderlind@stromstad.se

Skolkurator
Agnetha Brenevik
Telefon 0526-191 19
agnetha.brenevik@stromstad.se

Skolkurator
Marianne Wester
Telefon 0526‑194 13
marianne.wester@stromstad.se

Skolkurator
Margareta Larsson
Telefon 0526‑191 95
margareta.larsson@stromstad.se

Skolkurator
Anna-Lena Sandstedt
Telefon 0526‑191 96
anna‑lena.sandstedt@stromstad.se

Skolpsykolog
Kathya Falconi
Telefon 0526-194 78
kathya.falconi@stromstad.se

Externa länkar

Hittar du vad du letar efter?

Tipsa EN VÄN

My Page

SENAST UPPDATERAD: 2019-01-24, Cecilia Wikström Boman

SIDANSVARIG: Annika Wilhelmsson