MENY

Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun

452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12:00-13:00

Barn- och utbildning

Förvaltningskontoret
Klockaregatan 2

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12.00-13:00

Grundskolan exp 0526‑192 34
grundskolan@stromstad.se

Gymnasiet exp 0526‑195 00
gymnasiet@stromstad.se

Förskola, fritidshem 0526‑193 99
forskolafritidshem@stromstad.se

Kulturskolan 0526‑192 94
kulturskolan@stromstad.se

Vuxenutbildningen 0526‑195 00
vuxenutbildningen@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna * (obligatorisk)








Nyinflyttad?

Resväska

Har du flyttat till Strömstad och behöver plats för ditt barn i skola eller förskola?

Förskola och fritidshem

Om du flyttar till Strömstad och behöver plats för ditt barn på förskolan ansöker du via e-tjänsten nedan.

I samma tjänst anmäler du om ditt barn behöver plats på fritidshem.

Grundskola

Skall ditt barn gå i grundsärskolan eller i grundskolans förskoleklass till och med åk 9, måste du anmäla inflytt via e-tjänsten nedan.

Gymnasiet

Behöver ditt barn plats på gymnasiet, skall du ansöka om plats via blanketten nedan.

Och glöm inte...

Tänk på att du också måste anmäla flytten till Skattemyndigheten, så att folkbokföringsadressen blir korrekt!

Flytt från Strömstad

Meddela administratören eller rektor vilken som blir elevens nya skola, samt er nya bostadsadress. Vi behöver de uppgifterna för att kunna skicka nödvändiga dokument till elevens nya skola.

Kontakt

Verksamhetschef
Eva Eriksson
Telefon 0526‑194 97
eva.eriksson@stromstad.se

Rektor
Sissel Bjelkenborg
Telefon 0526-194 37
sissel.bjelkenborg@stromstad.se

Administratör
Jeanette Hasselblom
0526-192 34
grundskolan@stromstad.se

Tipsa EN VÄN

My Page

SENAST UPPDATERAD: , Cecilia Wikström Boman

SIDANSVARIG: Sissel Bjelkenborg