KONTAKT

Strömstads Kommun
Kommuncenter
0526-190 00
kommun@stromstad.se

Besöksadress
Norra Bergsgatan 23
452 80 Strömstad

Öppettider
Vardagar 08.00-16.30
Torsdagar 08.00-16.00
Avvikande öppettider

Läkemedelsautomater gör livet enklare!

Tack vare ett stort engagemang från medarbetare, projektledare och leverantör har nu nära 50 patienter i Strömstad en läkemedelsautomat. Att nå den milstolpen har gått ovanligt snabbt och smidigt.

Den som behöver läkemedel flera gånger om dagen kan få hjälp av en läkemedelsautomat. Den doserar på utsatt tid och påminner patienten (ihärdigt om det behövs) om att ta sina läkemedel.

Här i Strömstad kom de första läkemedelsautomaterna på plats hösten 2024. Verksamheten såg ett lyckat resultat och bestämde sig för att beställa läkemedelsautomater till fler. Nu är antalet uppe i nära 50 och automaterna har hittills delat ut cirka 11 000 doser. Följsamheten är 99,59 procent, det vill säga att det är väldigt sällsynt att patienten missar att ta sina läkemedel.

– Läkemedelsautomat passar vissa men inte alla. Vi följer hela tiden upp hur patienten mår och fungerar med läkemedelsautomaten, säger sjuksköterskan Johanna Karlsson.

Förutom att avlasta anhöriga och minska antalet besök av hemtjänstpersonal och sjuksköterskor, bidrar läkemedelsautomaterna till en säkrare läkemedelshantering och högre patientsäkerhet.

En av användarna gav nyligen läkemedelsautomaten högsta betyg och uppger att hen känner sig trygg med automaten och mer självständig.

– Personalen har nått en hög kunskapsnivå på kort tid. En framgångsfaktor har varit att vi avsatt en sjuksköterska, Johanna Karlsson, som hållit i arbetet med att skapa rutiner, utbilda personal och hålla kontakt med leverantören, säger enhetschefen Maria Nysten om den lyckade omställningen.

Leverantör av läkemedelsautomaterna till Strömstads kommun är Evondos.

Bild: I förra veckan samlades ett glatt gäng i hemsjukvårdens lokal för att fira att man satt nästan 50 läkemedelsautomater i drift i Strömstad. Saknas på bild gör hemtjänstpersonalen som också starkt bidragit till att få läkemedelsautomaterna på banan.

Tipsa EN VÄN

SENAST UPPDATERAD: , Maria Isaksson

SIDANSVARIG: