MENY

Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun

452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12:00-13:00

Barn- och utbildning

Förvaltningskontoret
Klockaregatan 2

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12.00-13:00

Grundskolan exp 0526‑192 34
grundskolan@stromstad.se

Gymnasiet exp 0526‑195 00
gymnasiet@stromstad.se

Förskola, fritidshem 0526‑193 99
forskolafritidshem@stromstad.se

Kulturskolan 0526‑192 94
kulturskolan@stromstad.se

Vuxenutbildningen 0526‑195 00
vuxenutbildningen@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna * (obligatorisk)








Studiebidrag och studiemedel

När du studerar på gymnasiet kan du få studiemedel eller studiehjälp/studiebidrag.

Studiehjälp/studiebidrag

Det finns flera olika bidrag för dig som studerar på gymnasiet, till exempel studiebidrag och inackorderingstillägg. Samlingsnamnet för de bidragen är studiehjälp.

Studiebidrag är det bidrag som du får från kvartalet efter det att du har fyllt 16 år till och med första halvåret det år du fyller 20. (Innan dess har du troligtvis fått barnbidrag från försäkringskassan.)

En svensk medborgare som studerar på gymnasiet i Sverige behöver inte ansöka om studiebidrag, CSN får uppgifterna från skolan. En utländsk medborgare måste ansöka om studiebidrag varje läsår.

> Läs om studiehjälp på CSN:s webbplats Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Studiemedel

Studiemedel består av två delar - ett bidrag som du får, och ett lån som du måste betala tillbaka.

Studiemedel är till för dig som studerar på till exempel högskola, universitet, komvux eller yrkeshögskola. Om du läser på grundskole- eller gymnasienivå kan du få studiemedel från och med hösten det år du fyller 20.

> Läs om studiemedel på CSN:s webbplats Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Kontakt

Administratör
Anna Herward
anna.herward@stromstad.se

Verksamhetschef
Sara Arvenberg
sara.arvenberg@stromstad.se

Rektor
TK-NA + SA-HA-EK
Anna Säreborn Haugstöl
anna.sareborn.haugstol@stromstad.se

Rektor
IM-GLU-BA-EE
Louise Buhre
louise.buhre@stromstad.se


Tipsa EN VÄN

My Page

SENAST UPPDATERAD: , Cecilia Wikström Boman

SIDANSVARIG: Sara Arvenberg