Magiska datum i Stadshuset
Årligen firas datumen 27 januari, 14 maj och 12 december med evenemang och fest!

Läskig barnvisning i Strömstads Stadshus under höstlovet
Strömstads stadshus är en märklig byggnad. Utformad efter vissa bestämda tal och mått, allt efter donatorn Adolf Fritiof Cavalli-Holmgrens vilja för att hylla sina älskade föräldrar. Vi firar årligen deras födelsedagar och förlovningsdag.
Magiska tal och symbolik har intresserat människan i alla tider. I den judiska och kristna tron fick talen symbolvärde som uttryck för att Gud ordnade allt efter tal, mått och vikt.
Stadshuset grundare och donator, Fritiof Cavalli-Holmgren hade den egenheten att han bara utförde vissa saker på bestämda datum såsom att besvara brev eller delta i möten.
Så hittar du magiska tal i Stadshuset
Föräldrarnas födelsedatum kan spåras på många sätt i Stadshusets konstruktion.
27 januari är faderns födelsedag
Donatorns far var Juvelerare Abraham Holmgren * 27/1 1812 i Skepptuna, † i Strömstad 13/9 1890. Han kallades även för "Guldtuppen".
- Avståndet från markplan upp till tornet är 41 meter. Husets längd är 82 meter. Fadern var född den 27:e, modern den 14:e. Summan av dessa tal är just 41 (höjden), dubblerat blir det 82 (längden).
- Det största sammanträdesrummet (Fars sal) är 7 meter högt, 7 meter brett och 13 meter långt (27).
14 maj är moderns födelsedag
Donatorns mor var Constance Charlotte Holmgren
född Cavallius * 14/5 1818 i Strömstad, † i Strömstad 3/4 1873
- I stadshusets mittparti finns fyra fönster och en dörr = 5. Ovanför finns 14 fönster = 14 maj.
- I möteslokalen Mors sal har måtten 7 + 7 + 5 meter = 14/5.
12 december är föräldrarnas förlovningsdag
- Trapphuset består av 12 trappsteg på ena sidan och 12 på den andra = 12/12
Tipsa EN VÄN
SENAST UPPDATERAD: , Tove Meyer
SIDANSVARIG: Tove Meyer